Моето училище е най-хубавото

„Моето училище е най-хубавото“

Първи национален фотоконкурс

Под патронажа на г-жа Меглена Кунева, вицепремиер и министър на образованието и науката

Националното издателство „Аз Буки“ обявява национален фотоконкурс „Моето училище е най-хубавото“. Конкурсът е първият по рода си на тази тема и е за ученици от I до XII клас.

За участие са поканени и учениците от българските неделни училища в цял свят.

Членове на журито са утвърдени имена от сферата на изкуствата и фотожурналистиката – проф. д-р Станислав Семерджиев – ректор на НАТФИЗ, президент на Международната асоциация на висшите училища по кино и телевизия; инж. Цветанка Апостолова – директор на Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография; Олег Попов – фоторепортер, единственият българин, част от мениджърския екип на агенция „Ройтерс“; д-р Адриана Любенова – преподавател по иконопис в ПУ „Паисий Хилендарски“.

В оценяването ще се включи и разширен състав на журито от ученици от Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография.

Класираните творби ще бъдат публикувани в изданията на „Аз Буки“.

Най-добрите 12 фотографии ще бъдат включени в годишен календар за 2017 г.

РЕГЛАМЕНТ

1. Цел

Подкрепа и популяризиране на ученическото творчество и креативност.

Представяне на училището през погледа на неговите ученици.

Представяне на номинираните фотографии на страниците на изданията на „Аз Буки“.

2. Организатор

Организатор на конкурса е Национално издателство „Аз Буки“ – Министерство на образованието и науката, гр. София, бул. „Цариградско шосе“ 125, бл. 5.

3. Общи положения

Право на участие имат всички ученици до XII клас включително.

Период на провеждане: 22 март 2016 г. – 1 ноември 2016 г.

Обявяване на победителите: декември 2016 г.

Участието в конкурса е без такса.

4. Условия

  • Желаещите да участват в конкурса изпращат свои авторски снимки на имейл адрес: [email protected] – „За фотоконкурса“.
  • Допустими са изображения, показващи аспекти, свързани с училищния живот (сгради, лица, дейности и други).
  • Всеки може да участва с до три свои фотографии.
  • Снимките се изпращат в .jpeg формат и размер, не по-голям от 2Mb за всяка снимка. Дългата страна на снимката не трябва да е по-голяма от 3000 пиксела.
  • Не се допускат до участие снимки/колажи, обработени с цел подмяна или модификация на действително заснето изображение или с драстична промяна на цветовете.
  • Участникът изпраща своите три имена, училище, клас, телефон за връзка. Информацията служи за идентифициране на участника.
  • Участникът може да добави допълнителна информация – име на творбата, място на заснемане, ръководител/наставник, който го е обучавал.

5. Награди

Жури оценява творбите и определя победителите в конкурса.

Най-добрите 12 фотографии се включват в годишен календар за 2017 г.

Победителите се уведомяват на електронната поща, подадена при регистрацията.

6. Пояснения

С изпращане на свои снимки участникът се съгласява с условията на конкурса и дава разрешение неговите снимки да бъдат използвани за целите на конкурса, включително и публикувани в изданията на „Аз Буки“ и в профилите им в социалните мрежи, както и в материали, популяризиращи конкурса.

Творбите се публикуват заедно с информация за техния автор.

Не се изплаща хонорар за получени за конкурса или публикувани снимки.

Организаторът не носи отговорност за предоставена от участника невярна или непълна информация.

Конкурсът се прекратява с изтичането на срока, посочен в настоящите правила. Получени след 1 ноември 2016 г. снимки не се оценяват.

Допълнителна информация за журито:

Проф. Станислав Семерджиев:
Не правя творчески компромиси
„Проф. Семерджиев е този, който хората искат да си представят, че е. За съжаление, каквото и да се каже, няма да бъде вярно, защото в очите на различните хора съм различен. Един ме възприема като прекрасен човек, друг като злодей. Един ме възприема като близък приятел, друг като враг. Това са неща, които човек не може сам да определи. Творецът Семерджиев няма как да бъде разделен от човека. Единственото, с което се опитвам да не правя компромиси, това е творчеството. В живота съм принуден да правя непрекъснато компромиси. Но в творчеството се опитвам да не ги правя.“

Проф. Семерджиев е роден в Пловдив, където завършва Английската езикова гимназия. Възпитаник е на Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“. В периода 2003 – 2011 г. е неин ректор. През 2015 г. е избран за трети четиригодишен мандат. От 2011 г. е изпълнителен директор на Световната асоциация на филмовите и телевизионните училища (CILEST), след като двукратно є е бил вицепрезидент. Асоциацията има 160 членове от 60 държави. Общо в света тези училища са 2200. От 2007 до 2015 г. е член на борда на Европейската сценарна федерация.

Проф. Семерджиев е и основател на Българската асоциация на филмовите, телевизионните и радиосценаристи, на която четири пъти е председател. Автор е на над 150 научни и критически публикации. Сценарист, драматургичен консултант или продуцент е на над 50 филмови и телевизионни проекта в различни държави. Сценарист е на първия български пълнометражен сериал „Хотел „България“ и на екранизацията по бестселъра на Владимир Зарев – „Разруха“. Продуцент и сценарист е на експерименталния документален филм „Авантюрата Хамлет“, показан и по екраните в САЩ, Великобритания и други.

Инж. Цветанка Апостолова:
За 13 места имахме 350 кандидати
Миналата година нейните възпитаници донасят дъжд от награди за своето училище. Това е най-хубавият букет за целия педагогически екип и истински повод за гордост за инж. Цветанка Апостолова – директор на Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография. Тя е категорична, че няма ученик, който да не е най-добър в дадена област. Завършващите тази гимназия нямат проблем да си намерят работа, след като се дипломират. И затова тук напливът от желаещи винаги е голям. За 13-те места в паралелката по анимация при последния прием например кандидатстват 350 души. По идея на директорката е създадена и специалността „Дизайн на рекламата“, където за 24 места пък се борят 450 момичета и момчета. Тази година се дипломира и първият випуск, завършил „Библиотекознание“. Интерес към специалностите, които предлага гимназията – „Компютърна анимация“, „Компютърна графика“, „Графичен дизайн“ , „Полиграфия“, „Фотография“ и „Библиотекознание“, проявяват и хора, които вече работят. Задочниците тук са близо 80 души.

Училището е базово на Софийския университет. Класните стаи са само 9, но затова пък лабораториите и работилниците са много и добре обзаведени с техника. Тук учениците могат да се запознаят с пресата на Гутенберг, да снимат с техника за черно-бяла фотография или да използват дрон – този последен писък на модерните технологии.

„През годините на съществуването си учебното заведение винаги достойно защитава своето извоювано място в културния и образователния живот на страната и успява да запази високия си престиж – казва инж. Апостолова. – Гимназията ни е на повече от 90 години и ние се чувстваме достойни наследници на онези всеотдайни учители, които поставят основите є през 1923 година.”

Олег Попов:
За да си военен фоторепортер, трябва да си луд
Зад тези свои думи известният ни фотограф застава и сега. Сигурно наистина се иска доза лудост, за да хукнеш натам, където има стрелба. Вместо в обратна посока. Но професионалният хъс на Олег Попов го отвежда в най-горещите точки на земята. Той е дългогодишен кореспондент на агенция „Ройтерс“. Доста време е част от т. нар. пожарна команда, която е изпращана винаги там, където е най-напечено.

Той е и първият българин, който оглавява фотоотдела на световната агенция за Израел и палестинските територии – една от най-отговорните и ключови позиции в новинарството. По това време му се налага да живее със семейството си в Ерусалим. Работният му ритъм е 7 дни в седмицата по 15 – 16 часа. С години не излиза в отпуск, когато събитията го налагат. Бил е раняван по време на размириците в Косовска Митровица и въпреки получената контузия предава навреме своя материал. Има над 30 години стаж зад обектива. Снима войните в Хърватия, Босна, Чечня, Косово, Израел, Македония, Афганистан и Ирак. Творбите му са публикувани в най-престижните издания в света. Част от своите фотографии показва в изложбата „Отвъд хоризонта“, посветена на военната фотография и фотожурналистика. За отразяването на събитията в Ирак, където прекарва тридесет и пет дни с американски морски пехотинци и изминава заедно с тях 570 км от Басра до Багдад, е отличен с награден знак „За вярна служба под знамената“ – III степен. Признава, че чисто физически за него това е най-трудната война, която е отразявал.
Преди да влезе в Ирак, облича противохимичен гумен костюм, който съблича чак в Багдад. 37 дни не го сваля дори през нощта! И то при 40 градуса през деня. Тогава отслабва с 18 кг. Много обича да снима и спортни събития.

Д-р Адриана Любенова:
На 15 заминах за САЩ, на 30 се върнах
През пролетта на миналата година д-р Адриана Любенова нарисува икона с лика на Паисий Хилендарски, подарена на папата по време на поклонението пред гроба на Константин-Кирил Философ, организирано от български неделни училища в чужбина. Тя е преподавател по християнско изкуство в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, член е и на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина.

Нейната житейска съдба първо я запраща отвъд Океана – на 15 години тя заминава за САЩ. Завършва скулптура, преподава в детската градина към Българското неделно училище във Вашингтон, където в момента сестра й е зам.-директор. След време решава да се прибере в България. Израснала е в София, но се връща в своя роден град Пловдив. Завършва три магистратури – по църковна живопис, по богословие и по археология с втора специалност реставрация и консервация. Защитава и докторат в БАН за мозаечното изкуство във Филипопол. Сега е асистент в катедрата по теология.

Пет години е ръководител на ателието по иконография към Пловдивската митрополия, където се е занимавала и с деца, и с възрастни. Сътрудничи и в неправителствени организации като „Паралелен свят“ – сдружение на майките на деца с аутизъм. Програмен координатор е на фондация „Моят музей“, където се разработват образователни програми за историческите музеи.

Адриана Любенова води и студентски клуб по иконопис. Участва и в курс по опазване и управление на археологически обекти с мозайки в Пафос, Кипър. По повод Деня на будителите д-р Любенова организира и творческа работилница по иконопис в Българското училище към Посолството на България в Лондон през 2015 г. Член е на редколегията на списание Pillars of Heritage („Стълбове на наследството“).

GoTop